O autorze
26 października do kin wchodzi nowy film z Jamesem Bondem. "Skyfall" nakręcił Sam Mendes. W rolę agenta Jej Królewskiej Mości wcielił się Daniel Craig. W "Skyfall" wystąpią także Javiera Bardem i Ralph Fiennes. Dziewczyną Bonda została Bérénice Marlohe. Jak przed każdą premierą, tak teraz rusza festiwal domysłów, czym Bond będzie jeździł, co będzie miał na ręku i co będzie pił.

Koniec z eksplodującymi długopisami. Jakie gadżety pojawią się w najnowszym filmie o przygodach Jamesa Bonda?

James Bond kocha szybkie samochody
James Bond kocha szybkie samochody Fot. Materiały prasowe "Skyfall"
James Bond dysponuje całym sztafażem szałowych gadżetów i szybkich samochodów, które są nieustannie unowocześniane. Z filmu na film agent dostaje od Q. (szefa wydziału naukowo-rozwojowego brytyjskiego wywiadu) coraz ciekawsze „zabawki”, a wśród nich m.in. znikający samochód, pióro-granat, wybuchającą paczkę papierosów oraz walizkę z gazem łzawiącym.

Od 50 lat agent 007 nieustannie zmienia swoje gadżety i samochody. Z początku powyższe zmiany nie były mu na rękę. Przyzwyczajony do starego samochodu Bond, pytał się, czemu dostał nowego Aston Martina DB5, zamiast swojego Bentleya ( „Goldfinger” (1964)). W „Doktorze No” (1962) nie chce się rozstawać z ulubioną Berettą na rzecz Walthera PPK, niechętnie oddając Q. starą broń. Z upływem lat korzystanie z coraz to nowszych wynalazków, sprawiało Bondowi coraz większą satysfakcję, a testowanie ich wywoływało u niego niemal dziecięcy entuzjazm. Kiedy w „Jutro nie umiera nigdy” (1997) Bond odkrywa możliwości nowego telefonu Sony Ericsson, którym może wydawać polecenia swojemu BMW , Q. załamuje ręce i wzdycha, że agent zachowuje się „jak dziecko”. Ku rozczarowaniu Q., po zakończonej misji większość pojazdów nie wraca do niego w najlepszym stanie, albo nie wraca w ogóle. Jak tłumaczy się z tego agent 007? „Standardowa procedura. Boys with toys”.

Bond szybką jazdę samochodem nazywa „miłą przejażdżką po okolicy”, a prędkość przekracza nie tylko w trakcie pościgów. Najczęściej zdarzało mu się prowadzić Aston Martina, choć czasem przesiadał się do BMW, Audi , albo Lotusa. Większość modeli samochodów Bonda posiadało dodatkowe funkcje jak kuloodporne szyby, lasery, wyrzutnie rakiet, bądź urządzenie do rozlewania oleju na drodze. Nowoczesne pojazdy mają również barek ze schłodzonym szampanem oraz prywatny schowek, który działa tylko na odciski palców agenta 007. Szybki samochód Bond zamienia czasem na motorówkę, motor, helikopter, albo samolot, a prowadzenie każdego z pojazdów nie sprawia mu najmniejszego problemu.

Rekwizyty Q. wyglądają często jak zwykłe przedmioty codziennego użytku, których właściwą funkcję przypadkowo odkrywa wróg ( Boris Grishenko w „GoldenEye” (1995) naciska długopis, który okazuje się bombą), albo partnerka agenta 007 ( Pam Bouvier w „Licencji na zabijanie” (1989) jest na tyle zafascynowana efektownymi wynalazkami, że nieumyślnie mogłaby kogoś zabić. Testuje polaroid z laserem oraz chce zrobić zdjęcie aparatem, który zamiast na film, działa na kaliber 220).


Zabójczymi wynalazkami dysponują również wrogowie Bonda. Francisco Scaramanga nigdy nie rozstaje się ze swoim złotym koltem, a Odd Job, pomocnik Goldfingera zawsze nosi melonik ze stalowym ostrzem, którym zabija swoje ofiary. James Bond mógłby również pozazdrościć pokaźnej kolekcji gadżetów chińskiej agentce Wai Lin. Znajdują się w niej m.in. ulepszone modele zegarków Omega oraz nowy Walther.

Seria filmów z Bondem prezentuje ogromną ilość product placement, nic więc dziwnego, że najbardziej znane marki walczą o to, aby znaleźć się na liście efektownych gadżetów Bonda. W powszechnej opinii, agent korzysta ze wszystkiego, co najlepsze: stacjonuje w najbardziej luksusowych hotelach, pije najlepszy alkohol oraz ubiera się w najdroższe marki odzieżowe. Dzięki licznym kontraktom reklamowym, każdy film z Bondowskiej serii przynosi producentom zyski na około 100 milionów dolarów.

W „Skyfall” (2012) Bond będzie używał zegarka Omega z serii Seamaster Planet Ocean oraz telefonu komórkowego Sony Xperia. Do najnowszego filmu powróci również legendarny Aston Martin DB5, którym Bond przejechał się po raz pierwszy w filmie „Goldfinger” (1964). Nie wiemy, w jakie jeszcze gadżety zostanie wyposażony superagent, jednak zdaniem pierwszych recenzentów, technika i akcja w „Skyfall” jest mistrzowska, a efekty specjalne robią niesamowite wrażenie .

W rolę specalisty od wynalazków wcieli się aktor Ben Whishaw, znany m.in. z filmów takich jak „Pachnidło” (2006) Toma Tykwera i „I’m Not There” (2007) Todda Haynesa. Po raz pierwszy w historii filmów z Bondem, Q. będzie młodszy od agenta 007. Ponoć w filmie „Skyfall”, genialny wynalazca postanowił skończyć z gadżetami takimi jak eksplodujące długopisy i stworzyć o wiele nowocześniejsze i bardziej efektowne przedmioty.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...